TR  |  EN

Teknoloji

 

Yüksek kaliteli doğal ürünler üretmeyi hedefleyen Ereğli Agrosan, bu kalitenin sürekliliğini ve standardizasyonunu sağlamak için son teknolojileri kullanmaktadır ve ilerleyen dönemde yatırımlarına bu doğrultuda yön vermeye devam edecektir. Bu amaçla Konya’daki fabrikasında, global ve sektöründe lider tedarikçilerden temin ettiği püskürtmeli kurutucu, süperkritik akışkan ekstraktörü, mikrodalga destekli kurutucu ve soğuk sıkma makinalarıyla üretim hatlarını kuracaktır.

Teknoloji  

 

Püskürtmeli Kurutucu

Püskürtmeli kurutma yönteminde, kurutulacak ürün partikül boyutlarında sıcak hava akımı içine gönderilerek çözeltinin buharlaşması sağlanır. Bu yöntemin avantajı ürünün yüksek sıcaklığa maruz kalış süresinin çok kısa olması sebebiyle son üründe renk, tat, koku, besinsel içerik ve aroma gibi yapısal ve duyusal özelliklerinin korunmasıdır. Püskürtmeli kurutucuda elde edilen homojen son üründe partikül boyutu, nem içeriği ve çözünürlük gibi özelliklerde ayarlama yapılabildiği için müşteriye özel çözümler sunulabilmektedir. Ayrıca kapalı sistemde çalışıldığı için mikrobiyal bulaşma riski yoktur.

 Süperkritik Akışkan Ekstraksiyonu

Süperkritik akışkan ekstraksiyonu; distilasyon, soxhlet ekstraksiyonu, sıvı ekstraksiyonu ve sıvı kromotografisi gibi metotlarla kıyaslandığında oldukça üstün, yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde, doğada bulunan zararsız gazlar yüksek basınç ile sıvılaştırılıp çözücü özellik kazandırıldıktan sonra çekirdek, tohum veya bitkinin içerisinden geçirilip, uçucu yağlar ve bitki özütleri elde edilir. Süperkritik akışkan ekstraksiyonunda, hekzan gibi FDA’nın kullanımını sınırladığı çözücüler kullanılmamaktadır. Pek çok avantajı olmasına rağmen, ilk yatırım maliyeti çok yüksek olduğu için Türkiye’de kullanımı yaygın değildir.  Bu teknoloji ile üretilen ürünlerin kalitesi oldukça yüksektir. Sistem hiçbir kalıntının son üründe bulunmasına izin vermediği için de diğer yöntemlerden ayrışmaktadır. Tamamen çevre dostu bir teknolojidir. Toksik olmayan çözücü CO2, kullanıldıktan sonra tekrar ekstraksiyona dahil edilebilmektedir. Bu yöntemle elde edilen ürünler doğal tat ve kokuları ile diğer yöntemlere göre üstündür.

 


 

Mikrodalga Destekli Kurutucu

Mikrodalga destekli kurutma yöntemi, sıcak hava ile kurutma yapılan geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında ürünü daha kısa sürede kuruttuğu için, üründe içerik özellikleri korunmaktadır. Diğer kurutma yöntemlerinde üründeki fiziksel görünüm bozukluğu ürünün albenisini azaltmaktadır. Mikrodalga destekli kurutmada ise homojen kurutmanın avantajıyla ürünün doğal görünümü korunmaktadır.

 


 

Soğuk Sıkma

Geleneksel soğuk sıkma teknolojisi, yüksek kaliteli ürün elde edilebilmesi için Ereğli Agrosan’ın kullandığı yöntemlerden bir diğeridir.  Birçok yağ elde etme yönteminde hekzan gibi kimyasal çözücülerin kullanıldığı bilinmektedir. Bu yöntemler yüksek verim sağlasa da, son üründeki çözücü kalıntıları kaliteyi düşürmektedir. Soğuk sıkma yönteminde verim oldukça düşük olmasına rağmen, yüksek saflıkta kaliteli ürün sağladığı için tercih edilmektedir.

 

 

 

EREĞLİ AGROSAN Doğal Ürünler ve Türevleri Tarım Üretim ve Ticaret A.Ş.

   Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Sağlam Fikir Sk. Kelebek Çıkmazı No: 3/3A
Şişli - İstanbul TÜRKİYE

   +90 212 212 3103                                          info [@] eregliagrosan.com

   +90 212 212 3106                                          Linkedin